Miks mina ei valima ei lähe

/ 9. veebruar 2015/ 0 kommentaari

o_317254

Põhjused, miks ma pole vist mitte kunagi valimistel hääletanud, on alustuseks täiesti labast sorti – esiteks olen ma sisse kirjutatud Saaremaale ning sinna ma ometi sõitma ei hakka, et kuskile kastikesse ristike teha. Teiseks, e-hääletada ma puhtviisiliselt unustan – iga jumala kord. Küll aga jagub mul jultumist nii palju, et ma ei tunne, et pean oma suu valimiste, poliitikute ja poliitika koha pealt kinni hoidma, kuna ma “oma panust ei anna” bla bla bla… Ei.

Kuigi mulle käivad tõesti kõik need samad limast joru ajavad poliitikud täpselt sama vastukarva nagu igale teisele terve mõistusega indiviidile, ei kuule te mind kurtmas, kuidas meie riik tervenisti hukas on. Üleni ju pole. Küll aga on selle süsteemi tippu kogunenud liiga palju neid kärssasid, kelle elujõu raugemist ei jõua me keegi ilmselt ära oodata.

Kuitahes värskete mõtete ja siira tegutsemistahtega keegi poliitikasse ei astu, siis mingil hetkel need väärtused justkui hajuvad ära ja kuidagi väga sujuvalt saab esmatähtsaks ainult võimule pääsemine ning seal püsimine. Hüved, privileegid, liiga paljudel juhtudel omakasu. Kõik rõõmsad rohelised värsked poliitika-libled istutakse varem või hiljem vanade poliitpersete poolt nii tihkelt vastu maad, et mingit “tõstan pea ja astun oma arvamuse eest välja” nalja ei viitsi keegi eriti isegi imiteerida. Nii mulle tundub. Et võimupiruka ümber istuvad peaasjalikult ikka need, kel on olnud rohkem aega end seal sisse seada. Mis sest, et neist osade sõnavõtud juba mõnda aega psühhiaatrilise abi järgi kriiskavad.

Rene vanaema rääkis, kuidas ühe poeskäigu jooksul talle kahe erineva erakonna esindajad mingit nänni sokutasid. Ühelt naeruväärne šokolaadimedal ja teiselt üldse mitte vähem naeruväärsed piparmündipastillid. Kusjuures viimaste pakk oli nii tibatilluke, et esimese viie hetkega ei saanud ma üldse aru, millega tegu. “PÄRIS PLASS” on selle reklaamikese kohta isegi üsna vastutulelik öelda.

Minu kui valija jaoks (teoreetiliselt ma seda siiski olen) tundub piinlik, et nii odavate võtetega inimesi ära osta üritatakse. Kuidas poliitikutel endil häbi pole? Kuidas nad saavad oma muidu nii punnitatult väärika olemise taustal käia tänaval mingit rämpsu jagamas, inimeste ukse taga oma lamedate loosungitega kraapimas, võõrastelt inimestel tähelepanu lunimas ja sellega kõiki asjaosalisi alandamas? Ma tõesti tahaks näha kasvõi ainsat terve mõistusega normaalset mõtlevat inimest, kes nende võtete õnge läheb? Et lutsutan mingeid jaburaid piparmündikomme, vahin luubiga sealt paki pealt seda võhivõõrast larfi ning kusagil selle idülli keskel tabab mind valgustus – “see erakond mulle meeldib! Ma tahan, et just see kamp meie riiki juhiks! Just beacause see pastill! Mul pole rohkem (ega ratsionaalseid) põhjuseid tarvis!”
Ega tuttav nägu kommipakil ka vist oluliselt parem variant poleks, kuna üldjuhul tähendaks see, et lisaks piparmündimaitsele on suus mõru mälestus kõigist neist eelmistest unustuste hõlma vajunud, ent omal ajal nii uhkelt kõlanud loosungitest, millest keegi peale hääletustulemuste selgumist enam kordagi kuulnud pole.

Minu jaoks on see väga lihtne: kui sa oled kunagi midagi vajalikku päriselt ära teinud, asjalike sõnavõttudega esinenud, mingi segase bisnessi ja nihverdamisega mitte silma torganud, siis on suur võimalus, et ma tahan sinu poolt hääletada. Eriti kuna nn läbipaistvate poliitikute hulk pigem kahaneb kui kasvab.
Kui sa aga solgid mu viimsegi tahtmise ära sellega, et mind nii lolliks pead, et minu häält lutsukommidega “lukku lüüa” üritad, siis tõenäoliselt hääletan ma nimme kellegi teise poolt, mõne hoopis teise erakonna poolt. Selle loogika järgi muidugi polegi enam eriti kedagi valida, kui siis mõne nii pisikese erakonna poolt, kel puhtviisiliselt pole raha, et end labaselt promoda. Mina tahaksin küll valida väärikat, ausat, otsekohest, konkreetset inimest (erakonda), mitte mingit limast korrumpeerunud dementset töllerdist, kes mulle irevil lõustaga tänaval helkuri ulatab ja paremast Eestist, helgemast tulevikust või oma mistahes nooblist visoonist sonib. See on ja jääb mu jaoks piinlikuks.

Päris kindlasti ei ürita ma selle jutuga siin kedagi teise valimiskäitumist kuidagi mõjutada. Ma ei paku oma arvamust kellelegi eeskujuks ning fakt, et minu mõistus tõrgub mind “iga kodaniku kohuse täitmisele” utsitamast, kuna ma ei näe, et hääletustulemustel kokkuvõttes väga suurt vahet oleks – see on ainult minu enda mure. Kõigile teistele soovin edu nende valikute tegemisel…

0 kommentaari

 1. Ojaaa, mina ka ei vali ja ei kavatse ka minna. Pirisen mõne asja üle, aga nui neljaks, ei vali 😀

  Mis mulle ei meeldi, on see, et nad käivad mandril ukselt uksele. Minu arust on see nagu natust…alandav? Võrdub see minu jaoks kerjamisega. Käisin pühapäeval ema juures Kärdlas ja telkust tuli just üks valimisreklaam, kui mulle meenus, kuidas uudistes näitas, et nad ukse taga käivad. Sain just emale seda öelda, et minu arust on see nõme, kui sissesõidutee otsas peatus auto ja väljus sealt meie vallavanem isiklikult ja tõi mingi raamatu. Juudas…

  No ja valmiskaartidest, siis need lähevad Kärdlasse, kuna seal mul sissekirjutus. Imelik on see, et vennale pole mitte ükski aasta valijakaarti tulnud 😀 Meile kolmele tuleb ja talle ei tule. Ja üldse võiksin ka oma partei luua ja maad taevad kokku lubada 😀

 2. Mis see teile annab, et te nui neljaks ei vali?
  Ja no…vahtida valimisreklaami ja mitte minna valima!? Normaalne inimene ei vaata valimisreklaami, aga läheb valima! (Tänapäeval ei pea isegi “minema”!) Ma ei saa aru kuidas saab olla täiskasvanud inimene, maksta makse ja mitte valida! Sellepärast Kesk ei kustugi, et sina ei lähe valima ja Riina ei lähe nui neljaks valima. Aga Lasnaka pensionärid lähevad, nui neljaks. Mine anna või oma vastuhäälgi!

  1. The thing is – ma ei vahi valimisreklaami ka, sel aastal olen üldse väga püüdlikult ignoreerinud kogu seda teemat. Okei, et keski vastu hääletamine võiks isegi päris liikumapanev jõud olla, aga siin tuleb ikkagi jälle mängu fakt, et ma olen ALATI e-hääletuse aja maha magada suutnud. Kipun arvama, et see kordub ka tänavu, olgem realistid. Võib-olla kui mind üks hetk mingi patriootlik ilmutus tabab, alles siis suudan selle ahela murda 😀 Aga seni lihtsalt loodan, et Lasna mutte jääb tasapisi vähemaks ja Edgar linnast välja ei murra.

   1. Mis see mulle annab, kui ma nui neljaks lähen valima? Mitte muhvigi ei muutu ju nagunii. Ja telekas mängib mul, mis ma pean siis telku kinni klõpsama igakord, kui reklaam on? Neid ju absull kõik kohad täis. Palun mine ole patrioot ja mine vali, ma ju ei keela, kui sul sellest parem hakkab. Mina seda ei tee ja ei virise ka, kas eesotsas on sotsid või savipäts. Eks ma olen siis ebanormaalne inimene edasi 😀 Ja üldse nagu vaielda valimiste üle on sama hea, kui peaga vastu seina joosta (loe: mõttetu!)

Jäta kommentaar