Turvatooli otsingud vol 2

/ 2. veebruar 2017/ 8 kommentaari

Kui Kaur sai aastaseks ja oma turvahällist välja pidi kolima, ostsime talle üsna laitmatute turvalisustesti tulemustega Cybex Juno 2-Fix turvatooli, täpselt sellise:

1016450_1

See tool on meid, õigemini Kauri, üle kahe aasta vapralt teeninud ning selle kasuks ostustamise täpsemaid tagamaid jagasin SIIN. Kuna tookord sai teadlikult valitud turvatool, mis kestab kuni lapse 18 kg täitumiseni, siis ongi märkamatult jõudnud kätte aeg see tool Liliani jaoks ootele panna ning Kaurile uus osta.

Ma pean ütlema, et kuigi mitmekülgne valik (ükskõik millisel teemal) on toredam kui minimaalne valik või üldse mitte mingit valikut, siis omajagu tülikas on see ikkagi. Valida, otsida, võrrelda, juurelda, teiste arvamusi arvesse võtta, st oletada, millise võhivõõra inimese prioriteedid ja eelistused sinu omadega kattuda võiksid. See on teema, milles tahaks kindlasti põhjalikku eeltööd teha, mitte suvaliselt midagi ära osta, samas on see ka piisavalt laialivalguv teema, et tahaks sellesse sukeldumist võimalikult kaua edasi lükata. Nii ma olengi siiani teinud, ent kuna Kaur kaalub juba nibin-nabin 17 kg, siis Juno 2-fixiga enam pikka pidu tõesti pole ja tagumine aeg veidi maad uurida.

Nii palju olen välja mõelnud, et tuleb kas neutraalsetes või pigem poisilikes toonides turvatool. Ehk siis kõige ebaolulisem aspekt on selge. Kauri praegune tool (nagu ülalt näha) on samuti tumehalli ja sinisega, aga ma olen üsna kindel, et see Liliani jaoks turvalisuse seisukohalt erilist rolli ei mängi, samas kui Kauri neoonroosasse tooli pista oleks kuidagi imelik. Kuigi jah, samuti mitte kuidagi vähem turvaline. Aga ma ei kaaluks mingisugust kiiskavat värvilärakat auto tagaistmele ka mitte siis, kui poleks olukorda, et Kaur oma turvavarustuse Lilianile edasi pärandab ning et ma sellest tulenevalt neid asju enam-vähem neutraalsust eelistava pilguga vaatama pean.

Igal juhul siin on mõned näited sellest, mis mulle silma on hakanud:

Safety 1st

3905937-01

 • Hind – 15€
 • Isofix – Ei

Selliste istumisaluste hinnad küündivad kuni 35 euroni, mis on tegelikult juba kolmandik nö korraliku turvatooli hinnast. Rääkimata sellest, et need “turvaistmed” üsna pea seadusevastaseks muutuvad ja rääkimata ka sellest, et ma päriselt loomulikult isegi mitte ei kaalu sellist varianti. Sama hästi võiksin kaks pätsi Tallinna peenleiba Kaurile istumise alla panna.

Britax Römer Kid II

4292309-01

 • Hind – 100 €
 • Isofix – Ei
 • ADAC – 8/10

Kuigi sellel turvatoolil on turvalisus-testides käesoleva postituse kõige kõrgem tulemus, siis esiteks puudub sellel isofix ja teiseks üsna suureks miinuseks on hästi püstine isteasend, mis on turvalisuse kõrval piisavalt kõva argument, et ma pikemalt selle tooli juures ei peatu. Üsna mitu korda aastas on Kauril vaja oma turvatoolis 2h järjest istuda, kui näiteks Hiiumaale või sealt tagasi koju sõidame ja mina küll ei kujuta ette, et praktiliselt 90-kraadise nurga all see väga mugav võiks olla. Rääkimata sellest, et niisuguses asendis autosõidu ajal magada annaks. Pluss veel tegelikult asjaolu, et ma ei tea mitte kedagi, kellel oleks Britaxi turvatool, nii et puudub võimalus tuttava inimese kogemusel põhinevat arvamust küsida.

Cybex Solution M

3340270-01

 • Hind – 90€
 • Isofix – Ei
 • ADAC – 6/10

Ütleme nii, et kuigi Cybex mulle ADAC turvalisus-testide tulemuste põhjal igati sümpaatne ja usaldusväärne tundub, siis isofix on miski, mille olemasolu ma lapse turvavarustuse puhul ikkagi natuke nagu eeldan. Niisiis ka selle tooli ostmist ma kuigi tõsiselt ei kaalu.

Ja kuigi Solution M mudelil on ka isofixiga variant, Solution M-fix, siis ADAC võrdluse kohaselt neil peale hinna mingit erinevust pole. Jube kummaline, sest isofixiga tool peaks vähemalt mingil määral turvalisem ja parem olema…?

vordlus-2

Kusjuures 2017. aastal välja tulnud uute toonidega Solution M (ilma isofixita) turvatoolid maksavad sama palju kui nö vanemates värvides isofixiga mudelid, ehk et see on ka asi, mille eest ma hea meelega juurde ei maksaks – toote värv. Nii nagu laste riiete puhul pole ka siinkohal minu jaoks oluline, et tegu oleks uusimate mudelitega, eriti kui see uus kätkeb endas vaid varasematest mudelitest erinevaid värvitoone.

Kaks järgmist turvatooli on ühe sellise firma toodang, millest ma enne tänast isegi mitte kuulnud polnud. ADAC testi tulemused on neil üsna erinevad. Tõtt-öelda hakkasingi nende kohta rohkem uurima ainult seetõttu, et polnud sellest kaubamärgist varem teadlik.

Joie Duallo

transcend_caribbean_categorypg_feature

 • Hind – 110€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 4/10

Selle tooli kahjuks räägib väga püstine isteasend ja teiseks mingisugused kahjulikud koostisained, mida testis küll täpsustatud pole, ent mis on minu jaoks piisavalt määrav, et jätan selle tooli sinnapaika.

Joie Trillo LX

joie-trillo-lx-car-seat-inkwell1

 • Hind – 90€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 6/10

See tool mulle isegi täitsa meeldib. Topsihoidjatega ja puha. Testitulemused on head, isofix on olemas, välimus ka silma ei riiva.

Cybex Solution X-Fix

2385196-01

 • Hind – 110€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 6/10

Ma pean tunnistama, et kogu seda eeltööd tegema asudes ma natuke nagu lootsin, et leian sobiva turvatooli just nimelt Cybexi valikust. Kuigi näiteks eelmisele turvatoolile mul samuti ühtki otsest etteheidet pole, siis kaldun nende kahe vahel valides kindlasti Cybexi poole. Seletamatutel põhjustel. Pluss tegelikult paar seletatavat põhjust ka, mille järgnev tabel ilusti välja toob:

vordlus

Maxi Cosi Rodi AirProtect

3767564-01

 • Hind – 115€
 • Isofix – Ei
 • ADAC – 5/10

Kui mõnede ülalmainitud turvatoolide puhul on ADAC lehel toodud miinused seotud näiteks toolis istumise mugavusega (ehk et pole kuigi mugav), siis selle turvatooli nõrkused on seotud konkreetselt turvalisusega, klõpsake tooli nimele ja vaadake ise. Kuigi ma ennist juba isofixita toolid välistasin, siis avastasin, et vana hea Maxi Cosi on mu valikus täiesti esindamata. Paraku vähemalt siinkohal tundub, et Maxi Cosi hind on suures osas õhku täis ja ainus, mille eest raha küsitakse, on tuntud bränd. Nii kehva testitulemusega, et ei oskagi midagi öelda. Ülilamp.

Concord Transformer T

concord-transformer-t

 • Hind – 170€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 5/10

Kuna tegu on 2017. aasta mudeliga, siis oletan, et ka siin on vähemalt mingi osa hinnast seotud selle hooaja värvilahendusega, mis, nagu öeldud, mulle korda ei lähe. Lisaks, kui ma mõtlen siia kõrvale Cybexi ükskõik millise turvatooli, on viimase puhul lausa visuaalselt näha, kuidas pea ja kaela piirkond on justkui rohkem kaitstud. Kerige natuke üles ja vaadake ise.

Kiddy SmartFix

kiddy-smartfix

 • Hind – 210€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 7/10

Tundub justkui heade testitulemustega, aga kui sellele nimele klõpsate, saate ADAC-i lehelt näha, et sellel toolil on tegelikult nii istumis- kui puhastamismugavusega probleeme. Õigemini Kauril ja minul hakkaks nendega probleeme olema, kui selle tooli kasuks otsustaksin.

Concord Transformer XT

concord-transformer-xt

 • Hind – 240€
 • Isofix – Jah
 • ADAC – 4/10

Kõige kallim tool, mille sealt e-poest leidsin, kust turvatooli osta kavatsen (MyToys.de). Mis selle nii kalliks muudab, jääb mulle täiesti mõistmatuks…

Kusjuures ADAC testitulemuste kohaselt on kõige ebaturvalisem turvatool minu uuritavas raskusklassis (15-36 kg) miski Migo Sirius, mis näeb välja selline:

migo-sirius

No ma ei tea, kui retarded ma olen, aga mul tuli kohe silme ette pilt, kuidas sellesse tooli sobiks istuma väike T-Rex. Oink.

Ühesõnaga, kusagil selle taustauuringu käigus hakkas mulle aina enam tunduma, et Cybex Solution X-Fix on see turvatool, mida ma otsin. Nii hinna kui ADAC testitulemuste poolest jääb ta kusagile keskele, aga täidab kõik olulised tingimused. Odavamate toolidega võrreldes on sellel nö hädavajalike asjadega kõik korras (isofix, mugav isteasend, lihtsasti eemaldatav ning masinpestav kate jms). Samas kui sellest kallimatel turvatoolidel ei olnud minu silmis enam mingeid märkimisväärseid eeliseid.

Samuti on sellele toolile MyToys.de lehel jäetud hästi palju tagasisidet, mis valdavalt on kõik väga positiivne. Üks inimene kurtis, et vanad kattematerjalid olid paremad ja üks teine inimene, et tool kriuksub, kui laps selles palju niheleb (tundub tõenäoline – ka meie Juno 2-Fix reageerib nihelemisele samamoodi), aga peale veel kümneid-kümneid positiivseid kommentaare keegi hoopis kiidab uut kattematerjali, nii et kokkuvõttes inimesed ja nende maitsed ongi erinevad ja ma lõpetan siin nende kommentaaride lugemise ning oma otsingud.

8 kommentaari

 1. Miks T-Rex just “oink” tegi? What a weird mental image 😀

  1. See pole seahäälega “oink”, vaid õlgadest algavate randmetega dinosaurus turvatoolis istumas totruse väljendamise “oink” 😄

   1. Ma olen lihtsalt selgelt liiga literal. Mine magama!

    1. Hahha! 😄

 2. Mul läks silme ees pääris kirjuks 😐 Mida töö ja vaev! Samas 5+. Ma ütlen ausalt, et Karlil on täpselt olnud kolm turva “toodet”. Alustasime hälliga ikka, siis tuli turvatool (oli vist Maxi Cosi kuni 25 kg ja nüüd on täiesti tavaline alus nagu sul pilt nr 1 (kõik lähisugulased lapsed sellega sõitnud, elus) Oeh, olen vist päris si** ema…

  1. Kusjuures ma tean väga häid emasid, kelle lapsed ka sellise aluse peal sõidavad, nii et see üksi kindlasti mingi näitaja pole. Mulle tundub pigem, et paljud inimesed lihtsalt ei hakkagi midagi juurde uurima, kuna kui asi poes müügil on ja seadusega jumala aktsepteeritud vahend, siis ju see ongi hea. Täpselt samamoodi on näiteks lasteriietega – väga paljud emad teevad oma lastele riideid ostes väga põhjalikku eeltööd ning ostavad ainult a’la ökoloogilisest puuvillast tehtud asju. Fair trade pealekauba. Näiteks. Mina olen nende kõrval totaalselt si** ema, sest mul pole 90% ajast eriti aimugi, mis materjali mu lapsed kannavad. Okei, et ostan neid asju, mis käe all puuvillased ja mitte-nii-sünteetika tundub, aga ega kindel küll pole. Teadmatus on lihtsalt alati mugavam.

 3. windeln.de – Võid sellelt lehelt ka vaadata. Ise tellisisin sealt. Vahel seal parem hind olnud, kui Sinu mainitud leheküljel.

  1. Väga hea, kohe vaatan, mis hinnad seal on 🙂

Jäta kommentaar