Turvatooli otsingud

/ 16. september 2014/ 10 kommentaari

Kõige esimene suur valik, mis me seoses lapsega tegime, oli vanker. Olen nüüd tagantjärgi juba korduvalt saanud tõdeda, kuidas ma tol ajal valikut tehes keskendusin totaalselt ebaolulistele teguritele. Puhas õnn, et täiesti kogemata just sellise sõiduriista valisime, mis nii minu kui Kauri jaoks praktiliselt ideaalne on. Ehk et suured rattad, hea vedrustus ja ka näiteks maksimaalselt suletav vankriava on märksa olulisemad kui mingi kuradi sang, et vankrikorvi hea lihtne kolmandale korrusele oleks kanda (ma kasutasin seda sanga täpselt ühe korra).

Kui kunagi tekib vajadus uus vanker osta, siis pööran hoopis teistele asjadele tähelepanu, sest nüüd ma TEAN, mis on tähtis. Ent nagu öeldud, siis joppamisega pooleks tabasime vankri osas ikkagi suhtkoht kümnesse.

Peale vankriostu oleme pidanud valima veel beebivoodi, turvahälli ja lugematuid pisemaid “tarvikuid”. Rääkimata kõigist neist “kunstpiim või rinnapiim”, “lisatoiduga alustamine või veel ootamine”, “vaktsineerida või mitte” jms läbi mõtlemist vajavatest asjadest. Nüüd jõudis järg igatahes turvatoolini.

Enne veel kui asun jutustama sellest, milliste parameetrite põhjal meie turvatooli-valiku tegime, mainin, et ka siinkohal on emad tegelikult väga erinevad. Mina oma arvamusega, et kõik mis puutub lapse turvalisusesse, pole koht, kus kokku hoida või MITTE süveneda, olen ilmselt ühes äärmuses.
Teises äärmuses on need emad, kes võtavad vabamalt. “Ah, kui see tool ikkagi müügis on, JU ta siis vastab vajalikele standarditele ka.”
Jääb igaühe enda otsustada, kumb äärmus see nüüd üle- või alapabistav on.

Igal juhul, juba viisteist sekundit peale guugeldama asumist olin suures segaduses ning infoga totaalselt üleküllastatud. Nii palju õnneks vedas, et üks hetk sattusin ADAC testide lehele. Miks see parem on kui Perekoolist kellegi lambi-Antsu arvamusi lugeda? Ikka sellepärast, et maitsed on erinevad. Eelistused ja arvamused on samuti erinevad. Ma toetun sellises asjas üldjuhul parema meelega objektiivse tabeli, kui kellegi teise arvamuse peale.

Kõige esimene küsimus, millele vastust üritasin saada, oli see, et kas maksta praegu suurem summa ja osta turvatool, mis kestab kuni lapse varapuberteedini? Või paari aasta pärast jälle kogu täiega selle sama valiku ees olla?

Kui jätta kõrvale laiskuse faktor (et ma ei VIITSI iga natukese aja tagant uuesti mingeid otsuseid teha), siis põhimõtteliselt vastas ADAC eelnevale küsimusele minu eest. Nimelt, olen toonud välja heaks või väga heaks hinnatud turvatoolide valiku kahes erinevas rühmas:

1) 9 – 36 kg (1-12 aastane laps)

Mitte ükski turvatool pole saanud hindeks “väga hea” ehk tumerohelist värvi ruutu. Samuti pole selles kaalukategoorias olevate “hea” hinde saanud turvatoolide valik kuigi suur (võrreldes näiteks järgmise kategooriaga).

ADAC 9-36 kg

2) 9 – 18 kg (1-4 aastane laps)

Turvatoole, mis on saanud hinnangu “hea” või “väga hea” on üle kahe korra rohkem võrreldes 9 – 36 kg toolidega. Minu jaoks on juba ainuüksi see tegur piisav, näitamaks, et suurema kaaluvahemikuga toolide pikaajaline kasutus tuleb ilmselgelt nende turvalisuse arvelt. Niisiis edasise valiku tegemisel juhindusin peamiselt järgnevast tabelist:

ADAC 9-18 kg

Hästi pikka aega oli mu ainus kinnisidee seoses turvatooli valimisega, et nii kaua kui võimalik, peab Kaur sõitma SSS (selg sõidu suunas) turvatoolis, mis on laupkokkupõrke puhul oluliselt turvalisem kui NSS (näoga sõidu suunas) turvatoolid. Küll aga on SSS toolide valik teadupärast märkimisväärselt piiratum kui NSS toolide oma. Ja kes ütleb, et kui õnnetusse satume (PTUI PTUI PTUI), siis pole tegu hoopis külgkokkupõrkega?

Minu kõige suurem favoriit SSS toolide seas oli igatahes Concord Ultimax 2 (ainuüksi nimi on sellel nii ultra-maxi-giga-mega, et raske on mööda vaadata, justkui annaks lubaduse, et “minuga on su laps kaitstud”):

concord-ultimax-2-isofix-kindersitz-0-18-kg-gruppe-0-1-phantom-black-schwarz-b

Olin kindel, et selle võtamegi. Beebimaailmas on selle hind 339€ ja myToys lehel 319€.

Rõõm võrdlemisi kergelt tulnud otsuse üle kestis, kuni hakkasin ikkagi mingi hetk teiste (päris) inimeste (mitte tabeli) arvamusi uurima. Selles osas, et SSS on kõige parem, ma väga tugevat vastuseisu isegi ei kogenud, kuigi inimestel on tavaliselt kombeks esimese asjana põhimõtte pärast täpselt ristivastupidist arvamust raiuma asuda.
Küll aga hakkas igast ilmakaarest tulema kiidusõnu hoopis löökpadjaga toolide suunas. Mitte ükski neist soovitajatest polnud loomulikult avariilise kogemusega (kahjuks? õnneks?), aga et neid nii palju oli, hakkasin oma Concordi-idees natuke kahtlema.

Sirvisin uuesti tabelit, lugesin arvustusi, juurdlesin.

Silmapiirile kerkis Cybex. Võrreldes Concordiga on Cybexil juba see eelis, et ADAC-i tabelis pole ühelgi Cybexi toolil madalamat hinnet kui “hea”. Samas kui Concord on välja tulnud ka niisuguste turvatoolidega, millele on hindeks kõigest “rahuldav” märgitud. Ehk et Cybexi tase on justkui ühtlasem.

Concord

Väga palju on blogides ja foorumites kiidetud Cybex Pallas turvatooli:

201300005836_pallas-2-fix-black-river-grey-2014_cybex_detail
Kahjuks ei sümpatiseeri mulle vähimalgi määral mõte, et see üks ja sama käkk meil nüüd KÜMME aastat auto tagaistmel seisab. Niisiis laitsin mõttes kõik kuni 36 kg turvatoolid lõplikult maha. Sest isegi kui jätta välja kõige elementaarsem kulumine (riidest katte puhul võib seda ilmselt eeldada), siis asjad vananevad ka moraalselt. Täpselt samamoodi on riietega – kui mingit asja väga pikka aega kanda, siis kuitahes ilus ta objektiivse silma jaoks veel tunduda võib, sa ei TAHA teda enam selga panna. Kopp tuleb ette ja ongi kogu lugu.

Tabelis on üsna ülemises otsas ka selline turvatool nagu Kiddy Phoenixfix Pro 2:

kiddy-phoenixfix-pro-2

Aga et samuti nagu Concord, on ka Kiddy toonud turule mudeleid, mis turvalisustestides sugugi mitte häid tulemusi pole saavutanud, siis ka sellel variandil ma pikemalt ei peatunud:

Kiddy 1

Kiddy 2

See-eest Cybex Juno 2-fix vastas praktiliselt kõikidele tingimustele, mis omas peas seadnud olin (v.a SSS omadus):

1016450_1

Mitte ühestki Eesti e-poest ma seda ei leidnud, küll aga myToys lehel maksis see 160€.

Miks ma mineviku vormis räägin, on sellepärast, et juba mitu päeva tagasi tassisin päevi näinud MaxiCosi hälli tuppa nurka (kas keegi on huvitatud?) ja uhiuue Cybex Juno 2-fixi autosse. Kaurile tema tutikas iste loomulikult meeldib, puhtalt kasvõi ringi uudistamise mõttes – ta näeb viimaks ometi muudki peale tagaistme seljatoe ja oma varvaste.

Kuigi ma esimese Cybexi-mõtte ajal kogu seda löökpadja ideed natuke pelgasin, siis tegelikult on see oluliselt vähem kohmakas kui pildilt paistab. Ma vist kujutasin ette, et laps tuleb kuskilt sealt ülevalt avausest sisse pressida nagu niit nõelasilmast, nii et tal kogu selle palagani lõpuks riided kõik kaenla all rullis on. Tegelikult käib padi väga mugavalt eest ära ja Kauril on seal (vähemalt visuaalse vaatluse ja tema enda naerunäo põhjal) ülimalt mõnus olla!

Nüüd jääb ainult loota, et me ei saa mitte kunagi teada, kui hea investeering see täpselt oli või kui turvaline see tool päriselt on.

10 kommentaari

 1. Kiidan valikut! Meil on see sama tool ja tegin enda postituse sellest valiku saagast ka:

  http://helevalgus.com/2014/08/13/annabeli-uuest-turvatoolist/

  Eestis müüakse seda Beebicenteris. Võib-olla e-poest puudus, aga olemas on ta müügil siin ikka. Hind jääb sinna 200 euro ringi 🙂

  1. Lugesin nüüd sinu postitust ja Briti oma ka ja täitsa nagu mu enda mõtted kõik.

   Küll aga Beebicenterist poleks ma ilmselt nii või naa seda ostu teinud, kuna esiteks poleks ma viitsinud end sinna kohale vedada, et “proovida” jne. See ettevõtmine oleks ilmselt variante juurde tekitanud ainult. Küll aga oleksin Beebicenteri kodulehel hea meelega hinnaga tutvuda tahtnud.

   Teiseks on internetist tellimine ikka nii kuramuse mõnus-lihtne-hea ja see, kui rõõmus kullerionu mulle paki otse elutuppa ka kannab, süvendab mu laiskust veelgi 😀

   Aga nagu öeldud, oleme kokkuvõttes valikuga väga-väga rahul! 🙂

 2. Hehe, mind vaadati (ja siiani vaadatakse) nagu pidalitõbist, kui seda löökpatja nähakse. Tehakse lapsele pai ja öeldakse, et otsaaavaesekene, kuhu hirrrrmsasse kohta see emmekene sind nüüd pannud on 😀

  Aga ma ei tea, mu meelest on turvaline ja laps ei vingu, hoopis toetab pea sinna padjale ja magab norinal. Muidugi on lihtsalt rihmadega toolis rohkem liikumisvabadust kätel, aga kui ma valin liikumisvabaduse ja turvalisuse vahel, siis noh… 🙂

  Muidugi on siiski see aspekt ka, mida paljudki maininud, et kõige esimese tähtsusega on üldse auto ise, sest noh, kui uksed ikka eest juba ära roostetavad, siis olgu see turvatool nii palju teste võitnud kui tahes – suurt tolku ta’st pole 🙂

  Et siis ikka kõik peab olema toredalt kooskõlas 😀

  1. Kui laps ise rõõmus on, siis on suht raske valjult kaasa tundma hakata, nii et ma tahaks tegelt lausa näha seda inimest, kes sel teemal ohkima kukuks minu kuuldes 😀 Sest meie põnn ikka reaalselt kaifib nüüd autosõitu selle uue tooliga.

   Ja eks turvalisusega ongi see, et mingit garantiid pole nii või naa. Ilmselt on kõik need turvalisustestid jms suurel määral lapsevanemate südamerahu jaoks, et “olen teinud kõik, mis mu võimuses” ja ülejäänu on nagunii joppamise küsimus. Mõni ei satu mingi eriti jura turvatooliga mitte kunagi avariisse, aga mõni teine satub oma Ultra Pro Ironman 200-fix tooliga õnnetusse ja ongi asi ants. Elu läheb ikka omasoodu, teda ei huvita, palju su lapse tagumiku alla raha pandud on. Umbes nii.

   Aga mina tahtsin jah, et mu süda oleks rahulik selles osas, et ma olen omalt poolt võimalikult palju ära teinud lapse turvalisuse nimel. Ja et meil autouksed veel ees, siis seda enam, oli natuke nagu isegi point kogu sellel süvenemisel, nagu välja tuleb 😄

  1. See postitus on praeguseks pea kaheksa kuud vana ja üsna ootuspärane, et nii pika ajaga jõuab ka e-poodide sortimentides üht-teist muutuda.

 3. Hei, kuna olen selles beebimajanduses uus, siis kas tellisidki lõpuks MyToys.de lehelt? Kui kiire-mugav-kulukas see on? Olen ise mõelnud sealt vb vankrit tellida.

  1. Tellisin turvatooli tõepoolest MyToys.de lehelt. Hind oli kokkuvõttes odavam kui Eestist osta (leidsin netist mingi sooduskoodi ja sain ilma postikuluta ka veel, aga see postikulu on seal ka suht odav) ning nädalaga jõudis turvatool kulleriga otse mu elutuppa. Ehk et ülimalt positiivne ostukogemus 🙂

 4. Hei! Olen turvatooli otsinguil ja jõudsin Google kaudu siia! Küsimus on selline, et ega laps seda turvavööd sealt Juno padja ümbert lahti näppinud pole? Väga meeldib see tool, aga peale seda videot…


  …ja mõnda Amazon.de arvustust hakkasin nüüd kahtlema 😀 Suur aitäh kui viitsiksid veel nii vana teema all vastata! 🙂

  1. Praegu rõõmustan, et ise seda videot ega taolisi arvustusi nägema ei sattunud, sest suht suure tõenäosusega oleks see kõik mu arvamust antud tooli poolt eemale kallutanud. Aga pea aastase kasutuskogemuse põhjal minu laps selliste asjade peale pole tulnud, ptui ptui ptui. Eks ma olen parasjagu range ema ka, et igasugu söömist ja lollitamist autos ei tolereeri. Ja eks lapsed on ka erineva püsivus-astmega, Kaur on autosõiduga alati väga kannatlik olnud. Samas mul on tuttavaid, kelle lapsed autosõidu osas just NII püsivad ja leplikud pole kui Kaur, aga pole neilgi turvapadjaga tooliga selliseid jamasid olnud.

   Ühesõnaga 😀 Minu meelest on tegu hea turvatooliga ja oma kogemuse põhjal julgen seda kindlasti soovitada.

Jäta kommentaar