Mis on meie toidulaual kahe aastaga muutunud

/ 22. mai 2017/ 10 kommentaari

Kaks aastat tagasi märtsis hoidsin ma kõik toidupoe tšekid alles, et saada ülevaade sellest, kui palju raha meil toidule kulub ning mida me täpselt sööme. See postitus asub SIIN. Nüüd, kaks aastat hiljem, kui me teoreetiliselt oleme vanemad ja targemad, tegin (lootuses, et kõik maiustuste ja muu jama read on väga hõredad) sama asja uuesti. Aga kas tõesti tuleb välja, et asjad on laias laastus hoopis halvemaks läinud? 😀 Niimoodi täitsa üksipulgi, nagu seal eelmises ostukorvi-postituses, ma asju lahti kirjutama ei hakka, vaid teen üldisema kokkuvõtte.

Märts 2015 – kulutused toidule kokku 263€

Märts 2017 – kulutused toidule kokku 318€

* Muud toiduained – kuivained, hoidised, rasvad, õlid, leib, sai, kohv, tee, munad, kuivatatud puuviljad jne

Numbrid, mis mind seekord kõige rohkem üllatasid:

 • Banaan – 18,5 kg (???)
 • Maapähkel – 5,7 kg (???)
 • Röstsai / sepik – 4,3 kg ehk ~10 pätsi (???)
 • Šokolaad – 143 g (kusjuures sellest ainult pool tarbisin mina – proud või jaa!)

Kuigi visuaalselt paistab, justkui me oleksime rohkem maiustanud kui eelmise “katse” ajal, siis vähemalt mina isiklikult tegin seda kindlasti vähem. Kui eelmine kord moodustas lõviosa magusatest asjadest šokolaad, siis seekord šokolaad praktiliselt puudub ja seda sektorit täidavad peamiselt külmutatud saiakestest, millest tegelikult suurima osa sõi Rene. Seal olid ka juusturullid, nii et isegi mitte ainult magus kraam, aga ega suurt vahet polegi – üks sodi kõik.

Beebitoidule (st piimapulbrile ja tuubipüreele) kulunud osa on väga lihtne seletada – Lili hakkas juba alates märtsist mõnedel söögikordadel rinnapiima asemel RPA-d saama ja sealt ka see vahe võrreldes 2015. aasta sama ajaga, mil Kaur sai RPA-d vaid üksikutel juhtudel ja ma isegi ei mäleta hetkel, mis need olla võisid. Kusagil väga ära ma ju lapse juurest ei käinud tol ajal.

Kõige märkimisväärsemalt on meie toidulaual vähenenud lihatoodete hulk. Ega ma ei oskagi seda väga põhjalikult seletada. Ilmselt ainuke seletus on see, et kuna Rene viibib tihti õhtuti töö juures, siis õhtusööki ma väga sageli üldse teha ei viitsigi, näksime niisama midagi siit-sealt. No ja lõunal sööb Rene töö juures ning Kaur lasteaias – ainult iseendale ma never ei näe pointi vaaritada -, ju see põhjus kusagilt sealt tuleb.

Õlu, siidri ja veini tarbimine on võrreldes kahe aasta tagusega vähenenud (aga peamiselt siiski õlu, sest teiste jookide osakaal oli nagunii täiesti marginaalne). Ma arvan, et siin on asi lihtsalt selles, et Renel puhtfüüsiliselt pole aega oma tavapärast reedeõhtust õlut juua 😀 Aga mingid pingutused ta selleks nähtavasti on ikka teinud 😀

Miks ma piima eraldi välja tõin, mitte teiste piimatoodetega kokku ei pannud, oli sellepärast, et ma olin täiesti veendunud, et meie piimatarbimine on märgatavalt vähenenud. Ainult Rene joob vahel toidu kõrvale piima, mina ega Kaur seda ei tee. Põhimõtteliselt peaks piima seega kuluma ainult hommikukohvi peale ja üksikute söökide sisse. Tõde on see, et kui 2015 märtsis kulus meil 9 liitrit piima, siis 2017 märtsis 10,5 liitrit. Poleks uskunud. Samas pole absoluutselt välistatud, et me tõesti joome nii palju rohkem kohvi.

Mul on väga kahju, et ma maikuu tšekke alles pole hoidnud, sest see kuu on ikka täiesti something else. Praegu kulubki raha vist ainult kohvi, jäätise ja beebitoidu peale. Esimese hooga tundub see hästi hull liialdus, aga samas…kas ikka on? Kuna iga vähegi sooja ilmaga on meie köögis 900 kraadi kuuma, siis külmkapist kaugemale ei saagi oma jalga seal tõsta. Pluss, Rene viibib oma ärkveloleku ajast kodus umbes pool tundi (hommikul, enne kui ta jälle läheb) ja kohe peale silmade avamist ta ilmselgelt mingit mega TOITU ei soovi vitsutada. Kaur on lihtsalt loobunud sooja toidu söömisest ja minul piisaks õnnelikuks eluks riisinuudlitest-kanast-köögiviljadest, kui vaid mõned mehed mu vaimustust jagaksid 😀

Ülaltoodud pilt, muide, ilmestab kogemata väga täpselt seda, mis meil sageli toimub. Okei, et konkreetselt pitsat me sööme tõesti heal juhul korra kuus, aga põhimõtteliselt juhtub üsna tihti, et kapp on toitu täis, ent ainus, mida köögis teha saab, on akna peale leili visata ja sealt põgeneda. Pliidi äärde ma sellise leitsakuga elusees ei lähe ja siis käingi hoopis ostan kuskilt midagi, mida kohe süüa saab ning mis ei tule seaks higistamise hinnaga, nagu sooja kodutoidu valmistamisega siin majas maist kuni septembrini olema kipub…

10 kommentaari

 1. Meil kulub umbes 10 liitrit piima nädalas (!!!). Täiesti meeletu mu meelest. Meil on 5-liikmeline pere ja päris piimajooja on ainult üks teismeline. Abikaasa joob kohvi peal. Olen nii tüdinenud sellest piima ostmisest. Õnneks on e-poed nüüd. Ma ei taha oma vaateid peale ka suruda teismelisele, aga jah, pöörane on see asi meil küll.

  1. Okei, see on ikka natuke rohkem kui meie joome jah 😀

 2. Ma arvan, et minu tablitsa oleks täpselt sama, mis ennegi. (Huvi pärast peaks tšekke korjama. Aga vist olen hiljaks jäänud. Ma tegelikult ei mäleta kuud, millal “eksperiment” toimus)

  Kui Rannot pole, ma ei vaarita. Karli menüü on enamalt jaolt vast sama. Võib-olla veidi on midagi muutunud.

  Piima me juba ammu ei joo, ainult kohvil, sealt võib-olla kokkuhoid 😊 (enne läks söögi alla ja söögi peale). Anonüümsete šokohoolikute tugigruppi pole tehtud?
  Igapäevane “külaline” oli see “sõber” vahepeal 😭

  1. Ma vist asendasingi oma šokolaadisõltuvuse pähklisõltuvusega 😀 Nüüd pole mõnda aega enam ostnud neid, aga vahepeal oli küll mingi põhiline asi. Ise veel teadlikult vältisin guugeldamist, et palju neis asjades kah seda jama sisaldub, mida ma tegelikult sööma ei peaks 😀 Siiamaani pole kursis. Võib-olla on mitu korda hullem kraam kui šokolaad, nii et pekki sajab uksest ja aknast nüüd 😀

   1. No vaevalt, et pähklid kahjulikud on. Või siiski? Soovitatakse ka ju neid süüa nö vahepalana, snäkina, ei? Võib-olla kui kilode viisi sisse lahmida, siis pekk paisub? Eks peab ikka dr Google-ga konsulteerima 😀

    1. Ma sõin neid vist pigem umbes sellises koguses, et suur peotäis päevas. Aga no ikka üsna suur peotäis, suurem kui mu enda oma 😀 Ja kiire guugeldamine andis ka ühe lohutava lause (“Kindlasti peaks kõrge valgusisalduse ja enamvähem korraliku kiudainete osakaalu tõttu esile tõstma maapähklid…”), nii et ma ilmselt ei hakka sügavamalt muretsema 😀 Ju on ok.

 3. Kuidas sa need diagrammid tegid? Mingi peen Exceli värk? :O Tahaks ka niimoodi kokkuvõtet teha, aga ma oskaksin ainult labaselt kirja panna või kilplase kombel käsitsi ja pikalt liita+protsenti arvutada.

  1. Tegin kõik Excelis jah ja kui vähemalt põhifunktsioonid selged, siis see pole tegelikult mitte midagi keerulist, skaudi ausõna! 😀

   1. Ok, proovin! 😀 Aga kas panid detailselt puuviljade alla eraldi kirja ka banaan 10 eurot, õun 15 eurot… Või lihtsalt puuviljad: 10, 15?

    1. Mul olid ikka kõik asjad eraldi, lihtsalt postitusse ma nii detailselt ei pannud, sest see asi oleks 100 km pikkuseks veninud 😀

Jäta kommentaar